Cutty Sark

Cutty Sark

Cutty Sark tarihi bir yelkenlidir. Ait olduğu dönemin en hızlılarından olan araç günümüzde Greenwich limanında karada sergilenmektedir. 2007 yılındaki bir yangında büyük ölçüde hasar gören gemi büyük oranda restore edildikten sonra sergilenmeye devam etmiştir.

 

Cutty Sark 1869 yılında inşa edilmiştir. 19. yüzyıldan günümüze kalan türünün tek örneğidir. “Cutty Sark” isminin Robert Burns’ın komik bir şiirinden geldiği söylenmektedir. Şiirde güzel bir cadı kısa bir iç gömleği giyerken tasvir edilmektedir.  Gemisinin baş kısmında yer alan figür de bu cadıyı temsil etmektedir. Dunbarton’da inşa edilen gemi, Kaptan Jock Willis için yapılmıştır. Hercules Linton tarafından tasarlanan geminin mimarı dönemin tanınmış isimlerindendir. Demir ve tahtadan yapılan Cutty Sark 921 ton ağırlığında ve 65 metre uzunluğundadır.

 

 

Cutty Sark inşa edildiği dönemde Çin – Londra arasındaki çay ticareti yoğun günlerini yaşıyordu. Bu nedenle ana amaç hızlı gemiler inşa etmekti. Gemi 1871 yılında Çin – Londra arasını 107 günde giderek hız yarışmasını kazanmıştı. Fakat gemi sürekli kazanmaya devam etmedi. Bir sonraki yıl Thermopylae ile aynı gün Şangay’dan yola çıkan Cutty Sark yolda dümeni ile ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Kaptan seyahate devam etse de gemi, Thermopylae’den ancak bir hafta sonra Londra’ya varabildi. Her şeye rağmen Cutty Sark’a ününü kazandıran aslında bu yarıştır. Çünkü zorluklara rağmen yola devam edebilmiştir.

 

Gemi sonrasında bir Portekiz şirketine satılmıştır ve 1895 yılında Ferraira olmuştur. 20 yıl sonra tekrar satılan Cutty Sark’ın ismi bu kez de Maria do Amparo olarak değiştirilmiştir. Fakat Wilfred Dowman adındaki bir gemici bu gemiyi ana vatanına getirmeye söz vermiştir. 1922 yılında gemiyi alarak yenilemiştir. Dowman’ın ölümünden sonra gemi bir süre eğitim gemisi olarak kullanılmıştır. Son olarak 1954 yılında karaya çıkarılarak üç yıl sonra ziyarete açılmıştır. Günümüzde Greenwich iskelesinde Cutty Sark efsanesini yakından görmek mümkündür. Müze gemi olarak bilinen gemi içerisinde seksene yakın gemi başlığı da görülebilir. Restorasyon çalışmalarına oldukça zaman ve para harcanan bu gemi mutlaka görülmelidir.

WhatsApp'tan Yaz