Gerkhin

Gerkhin

30 st Mary Axe Londra'da yer alan modern binalardan biridir. Daha çok Gherkin adı ile bilinen yapı, Londra’nın tarihi dokusu içerisindeki sayılı modern yapılardandır.

 

30 st Mary Axe bir gökdelen olarak inşa edilmiştir. 41 katlı gökdelen 2004 yılında yapılmıştır. Mimarlık firması Foster ve partnerlerince yapılan binanın yapımında çelik ve cam kullanılmıştır. Resmi adı Swiss Re building olan yapının adı 30 st Mary Axe olarak değiştirilmiş ve 2007 yılında satılmıştır. Bu gökdelen inşası tamamlanmadan önce bile farklı tasarımı ve modern görünümü ile Londralılar arasında popüler olmuştur.

 

 

Yapı, Londra’nın finansal merkezinde, Baltık borsa binasının olduğu yerde inşa edilmiştir. Baltık borsa binası 1992 yılında yapılan terörist bir saldırı sonucunda zarar görmüştür. Sonrasında bu alanın 30 st Mary Axe için kullanılmasına karar verilmiştir. Fakat şehrin tarihi dokusu içerisinde modern bir gökdelenin inşası tartışmalara yol açmıştır. Özgün ve enerji tasarrufunu destekleyen tasarımı ile bu yapı birçok ödül kazanmıştır. Stirling Prize (Stirling Ödülü), the London Region Award (Londra Bölge Ödülü) ve the Emporis Skyscraper Award (Emporis Gökdelen Ödülü) bu ödüller arasındadır.

 

Farklı tasarımı ile bina, elmas şeklinde panellere sahiptir. Girişinde ziyarete açık bir plaza bulunmaktadır. X şeklindeki devasa giriş Gherkin’a farklılık katmaktadır. Fakat 30 st Mary Axe’in en çok ilgili çeken ve en güzel kısmı camdan yapılmış kubbesidir. Buradan Londra manzarası harikadır. Ancak ne yazık ki yapı halka açık değildir.

WhatsApp'tan Yaz