Globe Tiyatrosu

Globe Tiyatrosu

Shakespeare Globe Londra'nın tarihi ve ünlü tiyatrosudur. William Shakespeare ile bağdaştırılan Shakespeare Globe 1599 yılında ünlü İngiliz yazar ve şair Shakespeare’e ait olan bir oyunculuk kurumu ile birlikte kurulmuştur.

 

Tiyatro kurulduğu dönemde altı kişiye aitti. Fakat hisselerin büyük bir kısmı Richard ve Cuthbert Burbage kardeşlere aitti. Maalesef tiyatronun orijinal hali 14 yıl devam edebilmiştir. 1613 yılında Shakespeare’in VIII oyunu sırasında tamamen yanmıştır. Shakespeare Globe bir yıl içerisinde baştan inşa edilmiştir. Fakat 1642 yılında eğlenceye inanmayan Puritanlar tarafından kapatılmıştır. Yapı 1644 yılında etrafındaki ev inşaları nedeniyle zarar görmüştür ve tiyatronun orijinal yeri 1989 yılında kazılar yapılana kadar açığa çıkarılamamıştır.

 

 

Tiyatro mimar Theo Crosby tarafından yeniden tasarlanmış ve 1997 yılında açılmıştır. Thames Nehri kenarında bulunan Shakespeare Globe, orijinal yerinden 183 metre ileriye kurulmuştur. 1666 Londra büyük yangınından sonra şehirde değişik çatı şekliyle inşa edilen ilk yapıdır.

 

Orijinaline uygun şekilde yapılmaya çalışılan Shakespeare Globe’ın sahnesi dairesel şekildedir ve etrafında oturulacak yerler vardır. En pahalı olan oturakların üstü örtülüdür. Diğerleri açıktır. Bu nedenle oyunlar yaz aylarında sergilenmektedir. Ayrıca daha cüzi bir ücret ile oyunu ayakta izlemek isteyenler için 700 kişilik yer bulunmaktadır. Tiyatroda sergilenen bir oyun 1300 kişi tarafından izlenebilir. Böyle bir mekanda oyunların çok pahalı olması beklenirken 10 pound altında bilet bulmak mümkündür. Tek sorun kısıtlı zamanda yoğunluk nedeniyle bilet bulmaktır. Online satışın takip edilmesi tavsiye edilir.

 

Shakespeare Globe tiyatrosunun inşasında orijinaline sadık kalınmaya çalışılsa da modern öğeler de dikkat çekmektedir. Aydınlatma, lobi, hatta küçük bir restoran ve kafe görülebilecek modern öğelerdendir. Giriş kısmında bulunan hediyelik eşya bölümünde Shakespeare ve oyunlarına dair harika seçenekler mevcuttur. Tiyatroda oyun izlemenin yanı sıra sergileri ziyaret etmek ve turistik turlara katılmak da mümkündür. Ama en güzeli bu tarihi atmosferde Shakespeare’in ünlü oyunlarını canlı olarak izlemektir.

WhatsApp'tan Yaz