Harrods Mağazasi

Harrods Alisveris merkezi

Harrods Londra’nın en ünlü alışveriş merkezidir. Lüks alışveriş merkezi Londra’yı ziyaret eden birçok turistin ziyaret ettiği bir noktadır. Genellikle lüks ve pahalı mağazaların bulunduğu Harrod‘s illa ki alışveriş için değil gezmek için de gidilen bir yerdir. Ziyaretçilerinin çoğu imzalı yeşil Harrods çantası alarak buradan ayrılır.

 

Bu lüks alışveriş merkezinin tarihi 1849 yılında Charles Henry Harrod’ın Brompton Road Knightsbridge’de küçük bir bakkal açması ile başlamıştır. İki yıl sonra 1851 yılında Büyük Sergi’nin gerçekleşmesi ile bölgeye birçok ziyaretçi gelmiş ve Knightsbridge ile Harrod’ın yeni mağazaları ilgi görmüştür. Charles Harrod’ın oğlu işin başına geçerek mağazayı genişletmiş ve “Harrod’s Stores” adını vermiştir. O dönemden sonra Harrods kaliteli ürünleri ve kişiye özel servisleri ile tanınmıştır. Harrods 1894 yılında Richard Burbridge tarafından devir alınmış ve baştan aşağı yenilenmiştir. Etkileyici kubbesi 1901 – 1905 yılları arasında yerel mimarlar C. W. Stephens ve E. J. Munt tarafından yapılmıştır.

 

 

Harrods dünyanın en ünlü alışveriş merkezlerinden ve Londra’nın turistik yerlerinden biridir. Lüks ürünler harika bir dekor içerisinde satışa sunulmaktadır. Ürün seçenekleri oldukça zengindir. Harrods’ın mottosu “Everything, for everyone, everywhere” (Her şey, herkes için, her yerde) dir. Bu alışveriş merkezinde antika eserlerden oyuncağa birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. 80.000 metre karelik alan üzerine kurulu olan Harrods yedi katlıdır ve yerleşim planı girişte görülebilir. Bu kadar büyük bir yeri gezip alışveriş yapmak için zaman ayırmanız gerekebilir.

Harrods’da her katta farklı bölümler bulunmaktadır. Alt katlarda bulunan Food Hall içerik ve dekorasyon olarak en güzel olanlarındandır. Sanatçı William James Neatby imzalı çinilerle süslenmiştir. Egyptian Halls ve Crystal Rooms da mutlaka görülmelidir. Oyuncak mağazası da görülmeye değerdir. Yüzlerce doldurulmuş hayvan çeşidi vardır. Harrods içerisinde yemek yiyip dinlenmek isterseniz 11 tane restoran ve 30 a yakın kafe mevcuttur.

 

Harrods’ın bu kadar başarılı olması Knightsbridge’e yatırımcıları çekmiştir. Yakınında Harvey Nichols ve Burberry gibi ünlü markaların mağazaları da vardır.

 

Harrods Pazartesi – Cumartesi 10.00 – 21.00, Pazar günleri ise 11.30 – 18.00 arasında ziyaret edilebilir.

WhatsApp'tan Yaz