British Museum

British Museum

British Museum Londra’nın en ünlü müzesidir. 1753 yılında kurulan müze, Sir Hans Sloane’ın 71.000 nesnelik koleksiyonunu bağışlaması ile oluşturulmuştur. Kurulduğu dönemden günümüze müze popülerliğini her daim korumuştur.

 

British Museum 1754’den beri Bloomsbury’de Montague House’da bulunmaktadır. Koleksiyonun genişlemesi ile bina yetersiz kalmış ve ek binalar yapılmasına karar verilmiştir. İlk olarak klasik heykeller için Townley Gallery eklenmiştir. Sonrasında bu kısım Smirke Building’in yapılması için yıkılmıştır. Smirke Building, British Museum’ın girişinde bulunan Yunan tarzında yapılan 1823 yılında kabul edilip yaklaşık 30 yıl sonra tamamlanan kısımdır. Smirke Building aslında Kral III. George’un kütüphanesi olarak inşa edilmiştir ve müzenin kuzeyinde bulunmaktadır. 1857 yılında dairesel bir okuma odası eklenmiştir.

 

 

British Museum içerisindeki önemli kısımlardan olan Parthenon Galleries, Parthenon heykelleri için 1939 yılında yapılmıştır. Fakat burası II. Dünya Savaşı’nda zarar gördüğü için yenilenerek 1962 yılında tekrar açılmıştır. Açılan diğer bir kısım 1980 tarihli restoran ve hediyelik eşya bölümleridir. Müze oldukça büyük olduğu için buralarda dinlenip bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Restoran ve hediyelik eşya mağazaları birinci katta yer almaktadır. Müze oldukça büyük olduğu için çoğu zaman bir günde gezmek mümkün değildir. Girişte bulunabilecek bilgilendirici notlar sahip olduğunuz süreye göre sizi yönlendirebilir. Örneğin; British Museum için sadece bir saatiniz varsa en temel 10 nesnenin yolunu gösteren bir rota bu notlarda bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken size uygun seçeneği belirleyip notları izlemek. 

 

Queen Elizabeth II Great Court adı verilen kısım 2000 yılında açılmıştır. 8000 metre karelik bu alan cam bir çatıya sahiptir ve British Museum’un merkezinde yer alan okuma odalarını örtmektedir. Norman Foster ve ortaklarının çalışması olan bu kısım, Louvre Müzesi’ndeki piramide benzetilmiştir.

 

British Museum’da bulunan koleksiyon her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Yaklaşık 7 milyon nesneyi bünyesinde barındıran British Museum’da sabit çalışmaların yanı sıra yeni objeleri ya da geçici sergileri görmeniz de mümkündür.

 

Müzede bulunan diğer önemli bir kısım da Atina’daki Parthenon’dan alınan mermer koleksiyonların olduğu the Elgin Marbles’dır. Parthenon Marbles olarak da bilinen heykeller 7. Dük ve diplomat Elgin ve Thomas Bruce tarafından sağlanmıştır.

 

British Museum içerisinde birçok farklı coğrafyaya ait bölümler bulunmaktadır. En göze çarpan koleksiyonlardan biri Mısır koleksiyonudur. Birçok heykel, Ramses firavunu, ilk hiyeroglif yazı olan Rosetta Stone, mumyalar ve tabutlar bu koleksiyonun zengin örneklerindendir.

 

Süryani koleksiyonu içerisindeki oyma eserler oldukça etkileyicidir. British Museum içerisinde bulunan diğer bölümler ise şunlardır: Afrika, Okyanusya, Amerika, Sudan, Asya, Yunan, Roma, Avrupa ve diğerleri. Bu koleksiyonlar içerisinde günlük eşyalardan antika eserlere birçok nesne görülebilir. British Museum içerisinde Türkiye ile ilgili nesneleri görmek istiyorsanız “Antique Turkey” kısmına gitmelisiniz. Burada el işlemelerinden İznik çinilerine birçok tanıdık şey görülebilir.

WhatsApp'tan Yaz