Natural History Museum

Natural History Museum

Natural History Museum Londra'nin insanlik tarihi muzesi olarakta bilinen en onemli müzelerinden birisidir. Özel bir koleksiyon şeklinde başlatılan müze zamanla dünyanın en büyük tarih müzelerinden biri haline gelmiştir.

 

Aslında British Museum’ın parçası olan müze, Sir Hans Sloane’nin bir koleksiyonunu 1753 yılında bağışlaması ile başlamıştır. Fizikçi olan Sloane koleksiyonunda doğa ağırlıklı parçaları biriktirmeye çalışmıştır. Bu koleksiyona Kaptan Cook ile seyahat eden botanikçi Joseph Banks’in bir koleksiyonu da eklenince bu nesneler için bir yer aranmaya başlanmıştır. Bu binanın tasarımı için bir yarışma düzenlenmiştir. Kazanan kişi Kaptan Francis Fowke’dir fakat maalesef tasarımını tamamlayamadan ölmüştür. Sonrasında Alfred Waterhouse’ın tasarımının uygulanmasına karar verilmiştir. Koleksiyonlar 1883 yılında yeni binaya taşınmıştır ve 1963 yılına kadar yeni koleksiyonlar eklenmiştir.

 

 

Natural History Museum’ın binası “Waterhouse Building” olarak adlandırılmaktadır ve türünün en iyi örneklerindendir. Hem dış yüzü hem de kuleleri ile Londra’nın turistik yerlerinden biri haline gelmiştir. İçerisini gezmeden önce dıştan görünümünü incelemenin de faydası vardır.

 

Müze içerisinde göreceğiniz her şey doğa temalı yapılmaya çalışılmıştır. Müze içerisinde gösterilen hayat dünya üzerindeki 70 milyon yıllık hayatı resmetmeye çalışır. Müzede renk sistemine göre bölgeler vardır ve her biri farklı bir tema ile ilgilidir. National History Museum’daki en ilgi çekici parça devasa dinozor iskeletidir. İrili ufaklı birçok dinozor iskeleti bulunan müzede bir tane kocaman dinozor iskeleti de sergilenmektedir. Sadece buna ayrılmış ayrı bir salon mevcuttur.

 

Müzenin ilgi çeken bir başka bölümü memelilere ayrılan kısımdır. Sürüngenler, kuşlar ve ekolojinin diğer üyeleri canlı gibi sergilenmektedir. Çoğu doldurulmuş olan bu hayvanlar orijinal hali ile korunmaya çalışılmaktadır.

 

Müzenin bir bölümünde jeoloji çalışmaları sergilenmektedir. Burada uzay, volkanik patlamalar, deprem gibi konular incelenmektedir. Ayrıca büyük bir mineral ve taş koleksiyonu vardır.

 

Geçici ve kalıcı sergiler genellikle görsel ve bilgilendirici yapılmaya çalışıldığı için özellikle okul gezileri ve aileleri ile gelen çocuklar için popüler bir yerdir. Tabii ki bu her yaş grubunun ziyaret edip iyi zaman geçirebileceği gerçeğini değiştirmez.

WhatsApp'tan Yaz