Victoria & Albert Museum

Victoria & Albert Museum

Victoria & Albert Museum dünyanın en büyük dekoratif sanat müzesidir. Yaklaşık 4.5 milyon parçanın bulunduğu müze, Londra’nın en ilginç ve en çok ziyaretçi çeken müzelerinden biridir.

 

Müze, 1852 yılında kurulmuştur ama şu anda bulunduğu yerde 1857 yılında açılmıştır. Müze içerisinde dünyanın en zengin kültürlerinden 3000 yıllık parçalar mevcuttur. Günümüzde görebileceğiniz koleksiyon içerisinde 4.5 milyona yakın eser vardır ve fotoğraftan, seramiğe ve tekstil ürünlerine birçok çeşit görülebilir.

 

 

Müzenin özellikle British Galleries (İngiliz Galerileri) kısmı etkileyicidir. Burada İngiliz tasarım ve sanatının 1500 – 1900 yılları arasındaki eserleri görülebilir. Ayrıca 4000 yıllık cam tarihi bu bölümde incelenip klasizm sonrası Avrupa heykelciliği örneklerine şahit olunabilir. Oyuncaklar, oyunlar ve kostümler de bu bölümü renklendirmektedir. Bu Victoria & Albert’ın sadece bir kısmıdır. Müze içerisinde ayrıca Doğu Asya süsleme sanatları, moda ve mücevher sergisi de vardır.

 

Victoria & Albert Museum’ın koleksiyonu o kadar zengindir ki görülmesi gereken eserlerin hepsinden bahsetmek çok zordur. Ziyaretçiler arasında popüler olan bir nokta Avrupa anıt ve heykelleridir. 19. yüzyılda insanlar her yere seyahat edebilecek kadar zengin değilken bu kişilerin heykelleri yapılıp gönderiliyordu. Bu heykellerin bir kısmı müzede görülebilir. Ziyaretçilerin favorisi olan başka bir eser de “Tiger of Tipu”dır. 18. yüzyıldan kalma olan bu eserde bir kaplanın İngiliz askerine saldırması tasvir edilmektedir. Bu eser sadece görsel değildir. Ayrıca ses efektleri de eklenmiştir.

 

Victoria & Albert Museum’ın mimarisi de görülmeye değerdir. Cromwell Gardens’da 220 uzunluğunda bir alan kaplamaktadır. Kırmızı kiremit ağırlıklı bina Aston Webb tarafından 1891 yılında tasarlanmıştır. Rönesans ve orta çağ öğelerinin birleştirildiği mimari çalışma sonucunda dış yüzü de içi kadar ilgi çekici hale gelmiştir. II. Dünya Savaşı’ndan zarar görmeden çıkan müzeninyenileme ve genişletme çalışmaları 1950 – 1960 yılları arasında yapılmıştır.

 

Victoria & Albert Museum’ı bir günde gezmeniz mümkün değildir. Giriş 2001 yılında beri ücretsizdir fakat yardımlar kabul edilmektedir. Müzeye zaman zaman geçici sergiler de eklenmektedir. Ünlü sanatçıların odaları aynen taşınarak buraya yerleştirilmekte ve ziyarete açılmaktadır. Modayı, sanatı sevin ya da sevmeyin Victoria & Albert’da ilginizi çekecek bir şeyleri mutlaka göreceksinizdir.

WhatsApp'tan Yaz