Kensington Sarayı

Kensington Sarayı

Kensington Palace kraliyet ailesine ait saraylardan biridir. Bu kiremit renkli saray Kensington gardens içerisinde 17. yüzyılda inşa edilmiştir. Sarayın sadece bir kısmı ziyarete açıktır.

 

Royal Borough of Kensington and Chelsea’de yer alan Kensington Palace, yapıldığı dönemden günümüze her daim kraliyet ailesi üyelerine ev sahipliği yapmıştır. Bugüne kadar Cambridge, Gloucester ve Kent dük ve düşeslerinin evi olarak kullanılmıştır. Sarayı ayrıca gayri resmi olarak Prens Harry ve kuzeni Zara Phillips tarafından kullanılmaktadır.

 

 

17. yüzyılda Kral III. William astım ve bronşit rahatsızlığı geçirip temiz havaya ihtiyaç duyunca Kensington’da yer alan Nottingham House satın alınmıştır. Sonrasında mimar Christopher Wren ile genişletme çalışmaları için görüşmeler yapılmıştır. 7 yıllık bir çalışma sonucunda Kensington House adı verilen yapı oluşturulmuştur. 1698 yılında meydana gelen yangında Whitehall zarar görünce burası resmi ikametgah olarak seçilmiştir.

Kensington Palace, Kraliçe Victoria döneminde birçok kez yenileme çalışması geçirmiştir. Halka açılması ise 1899 yılını bulmuştur. Saray II. Dünya Savaşı sırasında oldukça fazla zarar görmüştür. Yeniden açılması 1949 yılına denk gelmektedir. Saray günümüzde Kate Middleton ve Prens William ile yeni doğan bebeklerinin evi olarak bilinmektedir.

WhatsApp'tan Yaz