Tower of London

Tower of London

Tower of London, Londra’da çok merkezi bir noktada bulunan ve şehrin sembollerinden olan görkemli bir kaledir. Kale, 11. yüzyılın başında Kral William tarafından yapılmıştır. 13. yüzyılda genişletilerek bugün gördüğümüz haline dönüştürülmüştür.Tower of London’daki en popüler ziyaret noktası kraliyet ailesi mücevherlerinin sergilendiği kısımdır.

 

Kalenin inşası 1066 yılında Hastings’de sağlanan zafer sonrasında başlatılmıştır. İnşa amacı ise yeni fethedilen bölge üzerinde kralın gücünü göstermektir. Thames Nehri kıyısında bulunan Tower of London’ın hisarları ilk başta geçici olarak tahtadan yapılmıştı. Sonrasında White Tower (Beyaz Kule) ile değiştirildi. Zaman içerisinde bina kompleksi yaklaşık 20 kulelik bir şekle dönüştürüldü.

 

 

Günümüzde Londra Kalesi en çok değerli mücevher sergisi ile bilinir. Fakat inşa edildiği dönemde ve sonrasında uzunca bir süre kralın siyasi düşmanlarının hapsedildiği, işkence edildiği ve öldürüldüğü bir yer olmuştur. Tower of London ayrıca krallara ev sahipliği de yapmıştır.

Kaledeki hisarların en eski kısmı White Tower’dır. 1097 yılında tamamlanan bu kısım o dönemde 27.4 metre uzunluğu ile en yüksek yapıydı. White Tower’ın duvar genişliği ise 4.6 metredir. Duvarları Kral Henry III döneminde beyaza boyanmıştır. Bu dönemden sonra “White Tower” (Beyaz Kule) adıyla anılmaya başlamıştır. Dört köşesinde bulunan yapılar ise gözetleme noktası olarak kullanılmaktaydı.

 

Tower of London özellikle 13. yüzyılda genişletildi. White Tower etrafına iki tane savunma duvarı inşa edildi. İç duvarın on üç, dış duvarın 6 tane kulesi vardı. Kuleler genellikle politik suçluları hapsetmekte kullanılıyordu. Bu kulelerde hapsedilen en ünlü isimler Kral Edward IV’nin oğullarıdır.

 

Tower of London’ın en çok ziyaret edilen kısmı kraliyet ailesine ait mücevherlerin sergilendiği “Crown Jewels” bölümüdür. Charles II’nin hükümdar olduğu 17. yüzyıldan bugüne açıktır. Mücevherlerin büyük bir kısmı 1660 yılında yapılmıştır. Daha eski mücevherlerin çoğuna Oliver Cromwell tarafından zarar verilmiştir. Jewel House (Mücevher Evi) da bulunan en değerli mücevherler 530 karatlık First Star of Africa’dır. Koleksiyon içerisinde 2800 tane kadar daha değerli parça bulunmaktadır.

 

Tower of London, Londra’nın en ünlü köprüsü olan Tower Bridge’in bitiminde yer almaktadır.

WhatsApp'tan Yaz