Tower Bridge

Tower Bridge

Tower Bridge Londra’nın en ünlü sembolü olan tarihi ve mimarlık harikası köprüsüdür. Dünyadaki en ünlü köprülerden olan Tower Bridge, Viktoryan gotik bir tarzda yapılmıştır ve bu şekilde yapılmasının nedeni yakınındaki “Tower of London” ile uyumlu olmasının istenmesidir.

 

Köprünün inşa planları 19. yüzyılın sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Bu dönemde Londra’nın doğusu kalabalıklaşmıştır ve şehrin iki kıyısı arasında büyük bir geçişe ihtiyaç duyulmuştur. Köprü inşasına başlamadan 8 yıl önce tasarımı ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

 

 

Tower Bridge, mimar Horace Jones ve John Wolfe Barry tarafından tasarlanmış ve 1894 yılında tamamlanmıştır. 265 metre uzunluğundaki köprünün inşaatında 450 işçi çalışmıştır. 11.000 ton çeliğin kullanıldığı köprü yapıldığı dönemde birçok insanın eleştirisine maruz kalmıştır. Fakat her şeye rağmen Londra’nın en önemli sembollerinden biri olmayı başarmıştır.

Thames Nehri üstündeki deniz trafiğinin yoğunluğu düşünülerek Tower Bridge açılır kapanır şekilde yapılmıştır. Köprünün açılıp kapanmasını sağlayan mekanizmalar köprü üstündeki iki kule içerisinde yer almaktadır. Eskiden daha az aralıklarla açılıp kapansa da günümüzde hem deniz trafiği hem de turizm amaçlı açılıp kapatılmaktadır. Bunu izlemek istiyorsanız internetten köprü açılış saatlerini bulmak mümkündür. 83 dereceye kadar açılabilen Tower Bridge, yılda yaklaşık 1000 kez açılmaktadır.

 

Londra’da en çok fotoğraflanan ve ziyaret edilen yerlerden olan köprünün içini ziyaret edip Londra’yı bu açıdan görmek de mümkündür. Tower Bridge Exhibition (Tower Bridge Sergisi) iki kule arasında köprü ile ilgili bilgi verirken geçiş de sağlar. Bu kısımda makine odalarını görmek de mümkündür.

 

Thames Nehri üstünde birçok köprü bulunmaktadır. Bunlardan en görkemlisi Tower Bridge’dir. Bu köprünün yıkılması tehlikesi altında olduğu söylense de diğerlerine göre daha güncel ve sağlam bir yapıdır.

 

Köprünün alt tarafında hediyelik eşya alabileceğiniz bir mağaza ve kule müzesi mevcuttur. Ayrıca buradan ulaşılabilecek Avrupai sokaklarda iyi zaman geçirip etraftaki restoranlarda bir şeyler yiyebilirsiniz. Tower Bridge’in en yakınındaki turistik diğer bir yer de Tower of London’dır. Köprüye metro ile Circle ve District hatları ile ulaşmak mümkündür.

WhatsApp'tan Yaz