Covent Garden

Covent Garden

Covent Garden Londra’da yer alan turistik bir bölgedir. Merkezinde cam çatılı bir sebze meyve pazarı bulunur ve esas Covent Garden’ın burası olduğu söylenir. Bölge, özellikle yaz aylarında ve hafta sonları oldukça kalabalıktır.

 

Covent Garden açık hava kafeleri, restoranları, pubları ve çeşitli seçenekler sunan tezgahları ile tanınır. Oyuncak, parfümeri, giyim, hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapıp herhangi bir yerde oturarak açık hava ve güzel müzikler eşliğinde dinlenebilirsiniz. Sebze ve meyve pazarının olduğu bina içerisinde ünlü İngiliz aşçı Jamie Oliver’a ait küçük bir restoran da vardır. Fakat yer bulabilmeniz için sıra beklemeniz kuvvetle muhtemel. Covent Garden’ın en ünlü cam çatılı binasının tam önünde bir sürü sokak sanatçısı görülebilir. Kimi şarkı söyler, kimi akrobatik bir gösteri yapar. Bazıları o kadar ilginçtir ki iki şarkıcı denk geldiğinde sıra ile şarkı söyleyip birbirlerinin performanslarına gölge düşürmezler!

 

 

Covent Garden’ın kurulduğu alan Orta Çağlarda sebze ihtiyacını karşılayan tarlalar ile kaplıydı. 1540 yılında Kral VIII Henry bu alanı Bedford dükü John Baron Russell’a vermiştir. 1632 yılında dönemin Bedford dükü Francis Russell tarafından bölgenin yenilenmesine karar verilmiş ve mimar Inigo Jones ile görüşülmüştür. İtalyan meydan mimarisinden etkilenen Jones, Londra’nın ilk halk meydanını inşa etmiştir.

Sivil savaşın başlaması ile Covent Garden ve çevresindeki varlıklı kesim de zorluklar yaşamaya başladı. Böylece meydan boş kaldı ve yapıların çoğu dükkan olarak kullanıldı. Londra’daki büyük yangın şehrin büyük kısmını etkileyince dükkanların çoğu Covent Garden’a taşındı. Bu değişim dükkanların tüm Covent Garden’ı kaplamasına kadar devam etti. 1830 yılında merkezi bir Pazar binası inşa edildi. Sonrasında binaya cam bir çatı eklendi. 1870 yılında çiçek pazarı ve 1904 yılında Jubilee pazarının eklenmesi ile kompleks günümüzdeki görünümünü aldı.

 

Burada ziyaret edebileceğiniz bir başka nokta da London Transport Museum (Londra Ulaşım Müzesi) dır. Ayrıca bölge içerisinde birçok tiyatro ve opera binası bulunabilir.

 

Covent Garden’a aynı adı taşıyan metro istasyonundan ya da Leicester Square’da inip yürüyerek ulaşabilirsiniz. İkinci yolu seçseniz bile sokak levhaları sizi doğrudan buraya getirecektir.

WhatsApp'tan Yaz