Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı

Trafalgar Meydanı Londra’daki en ünlü ve en büyük meydandır. Londra’nın oldukça merkezi bir noktasında bulunan meydan orta çağlardan beri buluşma noktası olmuştur. Meydanın tam ortasındaki büyük anıt Amiral Nelson anısına yapılmıştır.

 

Trafalgar Meydanı’nın orijinal adı Charing’dir. Sonrasında Charing Cross olarak değiştirilmiştir. Meydana en yakın metro istasyon da Charing Cross adını taşımaktadır ve birkaç çıkışı vardır. Her biri meydanın farklı noktalarına çıkmaktadır.

 

 

Trafalgar Meydanı’nın bulunduğu alan 13. yüzyılda kralın alanıydı. 1812 yılında Kral IV. George, mimar John Nash’den alanı geliştirmesini istemiştir. Nash alanı temizlemiş fakat planlarını gerçekleştiremeden ölmüştür. Büyük bir meydan planının hayata gerçekleştirilmesi ancak 1840 – 1845 yılları arasında mimar Sir Charles Barry ile olmuştur. Sir Charles Barry ayrıca Westminster sarayi‘nın inşası ile de ünlüdür.

 

Trafalgar Meydanı’nın merkezinde Nelson Sütunu bulunmaktadır. Lord Nelson’ın 1805 yılındaki zaferi anısına yapılmıştır. Nelson savaş sırasında İspanya kıyıları yaralandıktan sonra Londra’ya getirilmiş ölümü üzerine St Paul kathedrali‘ne gömülmüştür. 52 metre uzunluğundaki anıtın en üstünde Nelson’ın büstü bulunmaktadır. Alt kısmında ise dört tane aslan heykeli vardır. Bu kısım 1868 yılında anıta eklenmiştir.

 

Trafalgar Meydanı’nda görülebilecek bir yer National Gallery (Ulusal Galeri) dir. 1834 – 1838 yılları arasında inşa edilen National Gallery’de 2300 den fazla resim çalışması vardır. Van Gogh, Leonardo da Vinci ve Claude Monet gibi ünlü ressamların çalışmaları burada görülebilir. Meydanının doğu kısmında 1827 yılında tamamlanan Canada House bulunmaktadır. Canada House’ın karşısında 1933 yılında açılan South Africa House vardır. Trafalgar Meydanı’nda ayrıca iki tane havuz ve birçok anıt bulunmaktadır. Meydanın kuzey doğu kısmında St. Martin in the fields Kilisesi vardır.

 

Londra’nın karakteristik noktalarından olan Trafalgar Meydanı çeşitli organizasyonlar için aktif olarak kullanılan ve kimi zaman ziyarete kapatılan bir meydandır. Yeni yıl kutlamaları bu meydanda gerçekleştirilmektedir. Ulusal ve uluslar arası organizasyonlara ev sahipliği yapan Trafalgar Meydanı Londra’ya gittiğinizde mutlaka ziyaret edeceğiniz ve belki de oturup dinleneceğiniz bir noktadır.

WhatsApp'tan Yaz