London Eye

London Eye

London Eye tarihi olmayan fakat Londra’daki popüler turistik noktalardan biri olan dönme dolaptır. Thames Nehri kenarında Jubilee Gardens’da bulunan devasa dönme dolap 135 metre uzunluğundadır ve milenyum kutlamaları çerçevesinde inşa edilmiştir.

 

London Eye, David Marks ve Julia Barfield’in mimari takımı tarafından tasarlanmıştır. Milenyum için düzenlenen bir tasarım yarışmasına bu büyük dönme dolap fikri ile katılan Marks ve Barfield çifti yarışmayı kazanmış ve proje British Airways tarafından sponsorluk hakkını elde etmiştir

 

London Eye’ın inşası yaklaşık 1.5 yıl sürmüştür. Dönme dolabın inşasında 1700 ton çelik ve 3000 ton beton kullanılmıştır. Kapsüllere sahip olan dönme dolapta, her bir kapsülde 25 kişi kapasitesine sahiptir. Her kapsül 500 kilo ağırlığında ve 8 metre yüksekliğindedir.

 

 

Yapı Londra’yı yukardan seyretmek için ideal bir seçenektir ve her yeri net görmenizi sağlayabilecek kadar yavaş hareket etmektedir. Dolabın turunu tamamlaması yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Kapsüllerin her yönden camdan olması nedeniyle Londra 360 derece panoramik açıdan görülebilir. Havanın açık olduğu bir günde 40 kilometre içerisindeki birçok yer net olarak görülebilmektedir. Buckingham Palace, St. Paul’s Cathedral ve House of Parliament gibi yerler London Eye’dan görülebilmektedir.

Avrupa’daki en büyük dönme dolap olan London Eye her yıl yaklaşık 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Dönme dolabın yapılış amacı ve dönemi nedeniyle “Millenium Wheel” olarak da bilinmektedir. 20 Ocak 2011 tarihinden itibaren yapılan sponsorluk anlaşması nedeniyle “EDF Energy London Eye” olarak adlandırılmaktadır.

 

İnşa edilirken bu kadar ilgi göreceği düşünülmeyen London Eye günümüzde Londra’nın en çok ziyaret edilen noktalarındandır. Big Ben ve Houses of Parliament’in karşısında bulunmaktadır. Etrafında birçok seyyar satıcı Londra ile ilgili ya da değil ürünler satmaktadır. Ayrıca alt tarafında London Dungeons ve London aquarium bulunmaktadır.

 

London Eye oldukça popüler bir yer olduğu için hemen girişte bilet almanız uzun sürebilir. Şehirdeki hop on hop off otobüs turları fast track (hızlı geçiş) ya da online rezervasyon hız kazandırmaktadır. Tatiliniz sırasında zaman kaybı yaşamamak ve uzun süre sırada beklememek için bu seçenekleri değerlendirmeye çalışmalısınız. Ayrıca geç saatlerde manzara muhteşemken bilet sırası da kısalmaktadır.

WhatsApp'tan Yaz