Westminster Abbey

Westminster Abbey

Westminster Abbey, bugun parlamento binasi olarak kullanilan eski Westminster sarayi’nın karşısında bulunan manastırdır. Hem tarihi hem dini önemi bulunan Westminster Abbey’de taç giydirme törenleri de yapılmıştır. 1066 yılından beri Edward V ve Edward VIII dışındaki tüm taç giydirme törenleri burada gerçekleştirilmiştir.

 

Yapı birçok politikacı, hükümdar ve sanatçının mezarına ev sahipliği de yapmaktadır. İçerisinde birçok mezar, heykel ve anıt bulunmaktadır. Yer olmadığı için birçok mezar dik konumda yerleştirilmiştir. Westminster Abbey içerisinde yaklaşık 3300 kişinin mezarı vardır. Mezarı burada bulunan kişiler arasında Charles Darwin, Sir Isaac Newton, David Livingstone, Charles Dickens, Rudyard Kipling, Geoffrey Chaucer, Thomas Hardy, Lord Kelvin gibi isimler bulunmaktadır.

 

 

Westminster Abbey’in tarihi 1050 yılına kadar gitmektedir. Kral Edward bir manastırın inşa edilmesine karar vermiştir. İnşa edilen bu yapının sadece bir kısmı ayakta kalmıştır. Bu binanın orijinali ile ilgili sunum Bayeux Tapestry’de görülebilir. Günümüzdeki yapının büyük bir kısmı ise 1245 – 1272 yılları arasında Kral III. Henry’nin manastırı gotik tarzda inşa etmesinden kalan kısmıdır. Sonrasında yapı büyük oranda genişletilmiştir. 1503 – 1512 arasında Chapel of Henry VII Westminster Abbey’e eklenmiştir. 1745 yılında West Front Towers yapıldı. Westminster Abbey’in en yeni kısmı 19. yüzyılda tamamlanmış olan kuzey girişidir.

Collegiate Church of St Peter at Westminster namı diğer Westminster Abbbey, Londra’da bulunan gotik bir yapıdır. Westminster Abbey kişide şatafat ve asalet duyguları uyandırmaktadır. Günümüzde gördüğümüz yapı 13. – 16. yüzyıllar arasında inşa edilmiştir. Wales Dükü ve Prens William ile Kate Middleton burada evlenmiştir.

 

Her yıl yaklaşık bir milyon kişi tarafından ziyaret edilen Westminster Abbey İngiliz tarihinin 700 yıllık bir parçasıdır. Ziyaret dışında binlerce kişi ibadet etme amaçlı da Westminster Abbey’e gelmektedir.

 

Westminster Abbey giriş ücreti 15 Pound’dur. Manastırı Pazartesi – Cuma 09.30 – 15.30, Cumartesi günleri 09.30 – 13.30 arasında ziyaret edilebilmektedir. Pazar günleri, yılbaşı günü ve paskalyadan önceki cuma günleri ziyarete kapalıdır.

WhatsApp'tan Yaz