Nothing Hill

Nothing Hill

Notting Hill Londra'nın renkli semtlerinden biridir. Royal Borough of Kensington ve Chelsea sınırları içerisinde Kensington Gardens yakınında bulunan bölge, her yıl Ağustos ayında düzenlenen karnaval ve Portobello Sokak Marketi ile tanınır. Karnaval dönemi resmi tatildir.

 

1980'lere kadar izbe bir semt olarak bilinen Notting Hill günümüzde bunun yerini dans, moda ve müziğin mekanı olarak değiştirmektedir. Büyük teraslı ve renkli viktorya evleriyle de tanınan bölge, Hugh Grant ve Julia Roberts’ın baş rollerini oynadığı aynı isimdeki filmde set olarak kullanılmıştır. Filmde kullanılan ev ve kitapçı dükkanı turistlerin akın ettiği yerlerdir.

 

 

Alternatif kültürün mekanı olarak kabul gören Notting Hill, 19. yüzyılda çiftlikler ve çömlekçilerin yaşadığı bir yerdi. El değiştirerek bugünlere gelen semt günümüzde en popüler turistik noktalardan biri haline gelmiştir. Birçok kafe, restoran, tiyatro ve galeri bölgede görülebilir.

 

Cumartesi günleri bölgede Portobello Market kurulur. Antika satışının yapıldığı bu Pazar bir kilometrelik bir alanı kaplar. Bu pazardan küçük ya da büyük mutlaka bir hediyelik eşya bulabilirsiniz. Koleksiyoncular için de ilginç objelerin görülebileceği bu yer Notting Hill’e ayrı bir renk katmaktadır.

 

Burası, Londra zenci popülasyonunun ağırlıklı olduğu bir yerdir. Her an her yerde eğlenceli bir aktiviteye şahit olabilirsiniz. Yine de gece geç saatlerde bu civarda dikkatli olmak da fayda vardır.

 

Notting Hill’e aynı adı taşıyan metro istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz. Özellikle karnaval dönemine denk gelirseniz eğlenmeden buradan gitmeniz imkansız. Sokaklarda farklı ülkelerden dans ve müzik toplulukları rengarenk ve çeşitli temaları olan kıyafetleri içinde dans ederek geçit töreni yaparlar. İçkinin su gibi aktığı ve kimi zaman uyuşturucu kullanımının söz konusu olduğu bu karnaval sırasında yan kesicilik olaylarına dikkat etmek gerekir. Özel güvenlik ve polisin de görev aldığı karnavalda birazcık dikkatle çok eğlenceli zamanlar geçirelebilir. Özellikle bu dönemde bölgeden alabileceğiniz hediyelik eşyalar da çeşitlenir. Çiçek kolyelerden, renkli kostümlere birçok hediyelik eşya karnaval döneminde satışa sunulmaktadır.

WhatsApp'tan Yaz