Royal Albert Hall

Royal Albert Hall

Royal Albert Hall Londra'da bulunan en ünlü sanat merkezlerinden biridir. Kiremit binası 19. yüzyılda müzik ve eğlence salonu olarak inşa edilmiştir. Günümüzde ise Londra’nın en ünlü yerlerinden ve Avrupa’nın en iyi sanat merkezlerindendir.

 

Royal Albert Hall, Kraliçe Victoria’nın eşi Prens Albert için inşa edilmiştir. Prensin sanata düşkün olması ve halk için konser, dans ve tiyatro oyunlarını seyredecekleri bir yer inşa etme arzusu nedeniyle yapılmıştır. Yapı, Albertopolis adı ile bilinen sanat ve bilim merkezinin bir parçasıdır. Prensin beklenmeyen ölümünün ardından Kraliçe Victoria, Kaptan Francis Fowke, General H. Y. Darracott Scott ve mühendislerini Royal Albert Hall’ın tasarımı için görevlendirmiştir. Tasarım sırasında Fowke ve Scott’ın Roma ve Dresden’deki amfi tiyatroların dizaynından etkilendiği söylenmektedir. Royal Albert Hall’ın binası kırmızı kiremitten inşa edilmiştir ve süslemelerinde de benzer tonlar kullanılmıştır. Fakat Rowland Mason Ordish tarafından yapılan kubbesi daha modern bir görünüm sergilemektedir. Kubbenin yapımında çelik kullanılmıştır. Kayıtlara göre kubbe Manchester’da inşa edilmiş, uygunluğu onaylandıktan sonra Londra’ya getirilerek Royal Albert Hall’a yerleştirilmiştir.

 

 

Yapı, Mart 1871’de Galler Prensi Edward’ın konuşması ile açılmıştır. Açılışın ardından bir konser düzenlenmiştir fakat bu konser sırasında Royal Albert Hall’ın oldukça önemli akustik problemleri olduğu görülmüştür. En önemli problemin bazı notaların iki kez duyulması olduğu anlaşılmıştır. Bu problemler ancak 1969 yılında, nerdeyse açılışından bir yüz yıl kadar sonra giderilebilmiştir.

 

1996 – 2004 yılları arasında binada bir takım yenileme çalışmaları yapılmıştır. Bina yenilenirken akustiği geliştirecek önlemler de alınmıştır. Kullanılan büyük org baştan yapılmıştır ve böylece 10.000 boru ile bu org ülkedeki en büyük müzik aleti haline gelmiştir.

 

Sanat merkezi, dünyanın en büyük batı klasik müzik festivallerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallerin prömiyerleri burada gerçekleştirilmektedir. Ayrıca birçok ünlü ismin ve grubun burada konser verdiği bilinmektedir. The Beatles, Abba, the Rolling Stones ve Meat Loaf konser veren gruplar arasındadır. Royal Albert Hall sadece müzik organizasyonları için değil buz pateni, tenis ve sumo güreşi gibi sosyal ve sportif aktiviteler için de kullanılmaktadır.

WhatsApp'tan Yaz