Shard

Shard

The Shard Londra'da bulunan 72 katlı bir gökdelendir. Shard of Glass, Shard London Bridge ya da London Bridge Tower olarak da bilinen the Shard tarihi bir yapı değildir. Fakat şehrin dokusuna zenginlik katmıştır.

 

Gökdelenin inşasına Mart 2009’da başlanmıştır ve 30 Mart 2012’de bitirilmiştir. 5 Temmuz 2012 tarihinde açılan gökdelen halka ancak Şubat 2013’de açılabilmiştir. 309.6 metre yüksekliğindeki The Shard Avrupa Birliği içerisindeki en yüksek yapıdır. Ayrıca Emley Moor istasyonundan sonra Birleşik Krallıktaki en yüksek ikinci binadır.

 

 

Yapı, 24 katlı Southwark Towers’ın yerine yapılmıştır. Mimarı Renzo Piano’dur ve planlama aşamasında mimarlık firması Broadway Malyan ile çalışmıştır. Camdan piramit şeklinde inşa edilen gökdelen 72 katlıdır ve bir gözlem galerisi ile açık hava terasına sahiptir.

 

Londra’yı London Eye'dan da tepeden görebilirsiniz ama The Shard buna farklı bir alternatif oluşturmaktadır. Batı Avrupa’daki en yüksek bina olan the Shard’ın 68., 69. ve 72. katları ziyarete açıktır ve muhteşem bir manzaraya sahiptir.

 

Bina, Londra’nın en yeni turistik noktasıdır. Bu nedenle uzun kuyruklar beklemek yerine biletinizi önceden ayırtmanız tavsiye edilir. 360 derecelik bir açı ile manzara sunan gökdelenden havanın açık olduğu günlerde 40 kilometrelik bir alan net olarak görülebilir.

WhatsApp'tan Yaz