Tate Modern Müzesi

Tate Modern Müzesi

Tate Modern Londra’nın ünlü müzelerinden biridir. 20. yüzyıldan günümüze modern sanat eserleri burada sergilenmektedir. Müze, daha önce güç istasyonu olarak kullanılan bir binada bulunmaktadır. 2000 yılında açıldığından beri Londra’nın en ünlü ve popüler müzelerinden biri haline gelmiştir.

 

Tate Modern eski bir güç istasyonu binasında bulunmaktadır. Bu kiremit renkli bina değişik galerilere ev sahipliği yapmaktadır. Sir Giles Gilbert Scott tarafından tasarlanan bina 1947 – 1963 yılları arasında inşa edilmiştir. 99 metrelik bir kuleye sahiptir. Yapıldığı dönemde St Paul Kathedrali’nden daha yüksek olmama kuralına göre inşa edilmiştir.

 

 

1990’ların sonunda Tate Gallery koleksiyonların zenginleşmesi ile yer sıkıntısı yaşamaya başladı. Bu nedenler galerilerin ayrılmasına ve yeni bir binaya yerleştirilmesine karar verilmiştir. Müze böylece 1981 yılından beri boş duran bu binaya taşınmıştır. Binanın yeniden tasarlanması için bir yarışma düzenlenmiştir. 148 katılımcı arasından mimar Herzog ve Meuron’ın tasarımları birinci seçilmiştir. Tate Modern bu binada Mayıs 2000’de açılmıştır. Modern sanat koleksiyonu ile o günden beri popüler bir turistik mekan olmuştur. Müzeyi bu kadar popüler kılan başka bir neden de girişinin ücretsiz olmasıdır.

 

Müze içerisinde genişletme çalışmaları devam etmektedir. Bu genişletme çalışmaları modern cam bir piramit ve yağ tanklarının kullanılması ile planlanmaktadır. Bu çalışmanın 2016 yılında tamamlanması beklenmektedir.

 

Tate Modern içerisinde 1500 e yakın modern sanat eseri sergilenmektedir. Katlar ve bölümler sanat akımlarına göre ayrılmaktadır. Müzenin her yıl yaklaşık 5 milyon kişi tarafından ziyaret edildiği düşünülmektedir. Müze, Pazar – Perşembe 10.00 – 18.00, Cuma – Cumartesi 10.00 – 20.00 arasında ziyaret edilebilir. Müze resmi tatillerde ve 24 – 26 Aralık arasında ziyarete kapalıdır.

 

Tate Modern, St Paul Kathedrali’nin karşı kıyısında yer almaktadır. Katedrali gördükten sonra 2000 yılı için yapılan modern görünümlü Millenium Bridge’den geçerek müzeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca yakınında Shakespeare’s Globe isimli tarihi ve ünlü tiyatro bulunmaktadır. Hepsi birbirine yürüme mesafesinde olduğu için tatilde zaman kazanmak açısından aynı günde her birini ziyaret edebilirsiniz.

WhatsApp'tan Yaz